Zimowy biwak pod Śnieżnikiem.

Opis rejonu: 

Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie w polskiej części Sudetów Wschodnich, położone po obu stronach polsko-czeskiej granicy, na południowy wschód od Kłodzka. Najwyższym punktem jest Śnieżnik (1423 m n.p.m) , zwany też Śnieżnikiem Kłodzkim, (cz. Králický Sněžník ) – od którego odchodzi sześć obszernych, spłaszczonych ramion, oddzielonych wyraźnie zarysowanymi, głębokimi dolinami. Tuż po niżej szczytu na zachodnim stoku Śnieżnika na obszernej Hali pod Śnieżnikiem znajduje się jedno z najstarszych schronisk na ziemiach polskich Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta. Główną część schroniska stanowi tzw. szwajcarka – typowe sudeckie schronisko turystyczne z 1871, ufundowane przez królewnę Mariannę Orańską. Z punktu widokowego na hali (naszego miejsca biwakowego) rozlega się wspaniała panorama na Rów Górnej Nysy i okoliczne szczyty.

zimowy biwak

Umiejętność nawigacji i przetrwania w trudnych warunkach jest podstawą każdej wycieczki górskiej. Za obozuj w zimie, naucz się podstaw nawigacji i biwaku, dowiedz się jak poruszać się po lodowcu i poznaj elementy auto-ratownictwa.

Plan biwaku zimowego:

Dzień 1 – spotkanie w Międzygórzu (parking pod starą skocznią), sprawdzenie sprzętu i warsztaty z pakowania plecaka, trekking i nauka czytania mapy i obsługi kompasu w warunkach zimowych. Dojście do Hali pod Śnieżnikiem i rozbicie obozu. Wyjście po zmierzchu na Śnieznik – nawigacja nocna. Biwak lub możliwość spania w schronisku.

Dzień 2 – zajęcia z podstaw pierwszej pomocy w zimie, organizacja czasowego schronienia i wezwanie pomocy, podstawy poruszania się po lodowcu w zespole trójkowym, auto-ratownictwo na lodowcu. Trekking powrotny.

Cena: 150zł od osoby. Możliwość udostępnienia namiotów, śpiworów puchowych (do potwierdzenia), map, kompasów, sprzętu do auto-ratownictwa.

Termin: 2022 terminy do ustalenia – proszę o kontakt.

Koniecznie należy mieć oprócz oczywistego ubioru na warunki zimowe:

  • dodatkową kurtkę zimową (puchową najlepiej), dodatkową parę ciepłych skarpet, dodatkowe ciepłe rękawice zewnętrzne, rękawiczki cienkie polarowe, plecak (ok.55l), termos, czołówkę, kijki teleskopowe, raczki na buty górskie.
  • kompas i mapę (możliwość wypożyczenia), wkładkę do śpiwora i matę do spania (jeśli zimowy biwak), można kupić sobie również liofilizaty do jedzenia.

Warto odbyć w sezonioe letnim jeden z moich warsztatów: